Výhody drevených hračiek

Úvod ČlánkyVýhody drevených hračiek

03/09/18

Aké sú výhody drevených edukačných hračiek ?

 

 

Na trhu sa nachádza nespočetné množstvo hračiek od výmyslu sveta, od rôznych výrobcov, pre rôzne vekové kategórie, z rôznych materiálov a vytvorené pre rôzne účely.

Úlohou hračiek je poskytnúť deťom nielen zábavu a rozptýliť ich na určitý čas, ale veľa rodičov práve hľadá pre svoje deti hračky, ktoré ich budú vzdelávať a ďalej rozvíjať. Veľa hračiek, ktoré kúpite spĺňajú len formu krátkodobej zábavy a predstavujú vyhodené peniaze.

Napríklad také plastové hračky sú nie vždy tou správnou voľbou, aj čo sa týka bezpečnosti. Naproti tomu drevené hračky  majú svoje vizuálne čaro, sú pevné, ekologické, bezpečné a rozvíjajú mentálne aj fyzické vlastnosti deti

 

 

1.       Drevené hračky sú odolné a trvácne

Deti sa radi a často hrávajú so svojimi hračky a  nie vždy vedia s nimi zaobchádzať „jemne“. Často preto dochádza k ulomeniu časti hračky alebo sa hračka úplne pokazí. Drevené hračky pritom vedia pretrvať aj viaceré generácie.

Pre deti je náročne rozbiť hračku, ktorá je vyrobená z kvalitného dreva. Ak sa aj zašpinia takého hračky, tak ich viete buď umyť alebo pretrieť vlhčenou utierkou.

Ak chcete investovať do vzdelávacej hračky, tak ideálna je taká, ktorá je vyrobená z dreva a vydrží Vám dlho a „peňiažky“ nevyhodíte do vzduchu ako pri plastovej, ktorá sa ľahko môže zničiť.


2.       Drevené hračky rastú z vašimi deťmi

Drevené hračky majú všestranný charakter, tým že dokážu s nimi rásť . Batoľaťa radi chytajú a spoznávajú drevený povrch hračiek, zatiaľ čo staršie deti sa môže zapojiť s drevenými hračkami do rôznych hier podľa ich fantázie.  Ako deti rozvíjajú svoje schopnosti  a rastú vekom , tak aj drevená hračka má pre nich iný rozmer. Vedia s ňou robiť už aj iné komplexnejšie aktivity. Drevené hračky sa  dajú využiť v každom veku.


woody motorika 3D  - drevená motorická hra3.       Podporujú predstavivosť

Drevené hračky môžeme nájsť v rôznych typoch buď ako autíčka, potraviny alebo zvieratká,  ktoré tiež podnietia detskú predstavivosť.  Práve pri jednoduchších drevených hračkách ako sú kocky, trojuholníky, kruhy, atď. dieťa viac zapája svoju fantáziu, objavuje ich možnosti  kreatívnym spôsobom a hľadá  vlastnú cestu ako sa s nimi zahrať.  Pri hraní sa s drevenými hračkami sa deti môžu dozvedieť  niečo o geometrií ( pri zostavovaní a spájaní rôznych geometrických tvarov),  ako aj o fyzike( pri budovaní stavieb pomocou kociek).

Výhodou drevených hračiek je, že nemajú vopred jasne definovaný účel použitia. Deti sú nútené pri nich zapájať svoju kreativitu a fantáziu.

  

Small Foot drevená zelenina pre deti4.       Drevené hračky pomáhajú nadobudnúť reálne životné skúsenosti

Deti majú tendenciu sa hrať také hry, ktoré inklinujú k reálnym životným situáciám.  Napríklad ak chcú mať deti vlastný  obchod s potravinami  alebo sa hrať na rodičov v domácnosti,  skvele využijú drevené hračky v tvare potravín alebo doplnkov v domácnosti. Využitie majú aj iné tvary: červený kruh môžu deti vo svojej fantázií mať ako rôzne červené ovocie (jahody, maliny, červené jablko), modré kruh môžu byť čučoriedky, hnedá drevená kocka môžu byť hríby. Je to na detskej fantázií, ktorej sa medze nekladú.


5.       Drevené hračky podporujú interakciu

Deti radi zapájajú do svojej hry aj iné osoby. Hračky, ktoré sú so zvukom často poskytujú dieťaťu samotnú interakciu a nemajú potrebu  do hry zapájať iné osoby alebo iné deti.

Drevené hračky väčšinou nemajú zabudovaný zvuk, svetelné alebo iné aktivity, ktoré by dokázali zabaviť samotné dieťa.  Preto vyhľadávajú  ďalších spoločníkov do svojej hry.

Drevené hračky sú ideálne ak máte doma viac detí.


6.       Drevené hračky podporujú rozumové vlastnosti detí

Pri manipulácií s drevenými hračkami rôznych veľkostí a tvarov si detičky rozvíjajú svoje rozumové schopnosti. Učia sa pritom organizovať drevené hračky do rôznych kategórií  podľa tvarov, farieb , veľkosti a podľa svojej predstavivosti.


Woody prevliekacie jablčko s červíkom7.       Drevené  hračky podporujú koordináciu ruka-oko

Koordináciu si budujú deti pri stavaní napr. veží z drevených kociek. Učia sa pritom ako správne uložiť kocku, aby stavba nespadla.  Koordinácia ruka-oko sa vylepšuje aj pri drevených hračkách určených na prevliekanie, navliekanie a šnurovanie.  Napr. prevliekanie šnúrky cez drevené korálky alebo cez drevené hračky, ktoré majú na to vyhotovené špecifické otvory .

 

8.       Drevené hračky podporujú jemnú motoriku

Pri manipulácií s drevenými hračkami si deti budujú jemnú motoriku. Drevené hračky majú rôzne tvary a veľkosti a nie vždy musia úplne sadnúť do detskej ručičky. Práve to je aj  ich výhoda, keďže detičky sa takto učia lepšie uchopiť vec a učia sa  s ňou manipulovať.


9.       Drevené hračky sú bezpečné

Jednou z hlavných úlohou drevených hračiek je, aby boli aj bezpečné. Pri manipulácií sa nerozbijú tak ľahko ako plastové varianty alebo hračky, ktoré sú vyrobené z iných materiálov. Všeobecne sú netoxické a vyrobené z prírodných materiálov. Základom je, aby výrobca spĺňal normy a používal ekologické a netoxické farby.  Nemusíte sa obávať, že máte v dome toxické hračky.

 

 

Copyright 2015 - 2020 © hrackypreradost.sk - edukatívne a plyšové hračky