Plyšový macko a jeho vplyv na dieťa

Úvod ČlánkyPlyšový macko a jeho vplyv na dieťa

15/10/18

Prečo by každé dieťatko malo mať svojho plyšového macka?

 

 

Príjemná , chlpatá a mäkučká srsť, roztomilá tvárička a očká charakterizujú plyšového macka. Práve mäkký kožuštek plyšáka má dokázané terapeutické účinky. Malé deti (dojča ako aj batoľa) sa radi dotýkajú mäkkých a jemných povrchov, ktoré pôsobia upokojujúco a utišujúco.

 

 

 

 

Plyšový macko ako tzv" prechodný" objekt

Plyšový medveď zohráva podľa psychológov úlohu tzv. „prechodného“ objektu. A to hlavne v čase, keď musí byť dieťatko na krátku alebo dlhšiu dobu odlúčené od matky alebo rodičov z rôznych dôvodov ( napr. ide do jasličiek, do škôlky, je v nemocnici).   Tzv. „prechodné objekty“ ako je plyšový macko pomáhajú deťom lepšie zvládať odlúčenie,  strach,  úzkosť a všeobecne lepšie zvládať emócie. Vytvára sa určité puto medzi dieťatkom a plyšákom.

 

Pozor, nie každý plyšový macko je vhodný k deťom! Mal by spĺňať otázky bezpečnosti, aby bol vhodný aj do postieľky na zaspávanie, mal by mať milú tváričku a mäkký kožuštek.

 

Štúdie poukazujú, že súčasné plyšové medvedíky sú navrhnuté tak, aby ich črty tváre a rozmery zodpovedali požiadavkám ľudského mozgu. Cieľom je, aby ich náš mozog  tak vnímal, aby vyslal túžbu/impulz po objatí plyšového macka.


Plyšový medveď a význam pre dieťa

 

 

 

Čo dokáže dať plyšový macko malým deťom po emocionálnej stránke?

 

  • upokojiť dieťatko pri plači,
  • uvoľniť napätie,
  • dodať potrebnú dôveru,
  • byť jeho verným spoločníkom,
  • pomáha pri vybudovaní sebadôvery,
  • a pomáha aj pri jeho sociálnom rozvoji.

 

 

 

 

Plyšový macko a štúdie

Podľa jednej štúdie 1 z 3 detí si vytvorilo vzťah a prežívalo emócie k neživým predmetom. Zatiaľ čo 7% z týchto detí si vytvorilo vzťah ku hračke, ktorá bola vyrobená z iných materiálov ako plyš (napr.  k akčným figúrkam).  Až 31% detí si vytvorilo vzťah k plyšovému mackovi alebo k inej mäkkej plyšovej hračke alebo bábike. Niektoré deti majú vytvorené až veľmi silné puto ku svojej obľúbenej hračke. Veria, že ich plyšový macko alebo iné plyšové zvieratko má špecifické vlastnosti a povahové črty.

 

 

Plyšový macko a lepší spánok detí

Dobrý a kvalitný spánok detí a hlavne menších, ako sú dojčatá a batoľatá, vie byť niekedy „umením“.  Nepochybne  niektoré malé detičky vedia prespať pekne noc, faktom však zostáva, že ich nie je až tak veľa. A nám rodičom, to vie dať niekedy poriadne zabrať.   Totiž malé bábätká sa nemali ešte ako naučiť správnemu spôsobu spať zdravo a kvalitne.

Veľa rodičov rieši dilemu ako uspať svoje dieťa.  Svojich drobčekov nosíme na rukách alebo hojdáme aby zaspali. Stávame sa tým pádom aj jeho spánkovou asociáciou. Niektorým detičkám sa dobre zaspáva pri cuckaní mliečka alebo sunaru z fľašky.  Každý rodič má na to svoju metódu.

 

 Plyšový macko a spánok detí

Čo je to spánková asociácia?

Ako spánkovú asociáciu identifikujeme objekt alebo subjekt, ktoré si zapamätáme predtým než ideme spať. Ak si dieťatko zapamätá ako poslednú vec pred spaním, že bol v náručí svojho rodiča alebo pil fľašu mliečka, a keď sa v priebehu noci prebudí je to to,  čo potrebuje aby znovu zaspinkalo.

 

Spánková asociácia v podobe buď obľúbeného plyšové macka alebo inej mäkkej hračky alebo deky môže pomôcť vášmu dieťatku zaspať samému, bez vašej pomoci. Skúste preto nájsť svojmu dieťatku ideálneho plyšového macka alebo inú mäkkú plyšovú bábiku/zvieratko.

 

 

 

Pravidlá pri zaspávaní s plyšovou hračkou


-           Uistite sa , že neobsahuje malé časti, ktoré by mohli deti prehltnúť.

-           Skontrolujte pevnosť prišitých jednotlivých častí ( oči, nos alebo iné časti).

-           Vyvarujte sa plyšovým hračkám, ktoré majú na sebe gombíky.

-           Preferuje plyšové hračky, ktoré sa dajú oprať.

 

 

Ak ste sa uistili, že plyšová hračka je bezpečná na zaspávanie, povzbuďte vaše dieťatko, aby si do rúčky vzalo obľúbeného plyšáka pre zaspávaním alebo kedykoľvek potrebuje utešiť. 

Copyright 2015 - 2020 © hrackypreradost.sk - edukatívne a plyšové hračky