Plyšové hračky a rozvoj detí

Úvod ČlánkyPlyšové hračky a rozvoj detí

10/09/18

Prečo sú plyšové hračky dôležité pre deti pri ich rozvoji?

 

 

Plyšové hračky sú roztomilé, mäkké a zároveň plnia aj svoje špecifické úlohy. Deti každého veku majú radi týchto roztomilých chlpáčikov. Plyšové hračky zabezpečujú nielen veľa zábavy a radosti pri hraní,  ale plnia aj edukačné úlohy.

 

 

 

 

Plyšové hračky sú určené nielen pre zábavu ako sme už spomínali, ale zohrávajú aj dôležitú úlohu a to hlavne pre deti vo veku 1-3 roky. Vedia ich v tomto veku naučiť dôležitým zručnostiam, keďže plyšové hračky majú jedinečné prednosti oproti iných hračkám. Deti vedia, že plyšové hračky, ako aj bábiky predstavujú žijúce bytosti, dokážu k ním cítiť a objavovať komplexné emócie a vytvoriť si k nim vzťah. 

 


 

 

 

1. Samostatnosť
Plyšové hračky môžu deťom pomôcť urobiť prvý krok v samostatnosti

S plyšovým kamarátom sa deti budú cítiť bezpečne, pretože bude s nimi stále niekto, kto im dodá dôveru. Vďaka plyšovej hračke môžu objavovať okolitý svet.

 

2. Zvládanie emócií

Plyšové hračky pomáhajú deťom zvládať a pochopiť komplexnejšie emócie

"Batoľaťa sa  môžu naučiť zvládať svoje emócie pri hraní s plyšovými hračkami a s bábikami.  Dáva im to možnosť komunikovať svoje vlastné skúsenosti hravým a neohrozujúcim spôsobom“.

 

3. Zdokonalenie reči

Plyšové hračky môžu deťom pomôcť zdokonaliť ich rečové schopnosti.

Deti sa radi rozprávajú so svojimi plyšovými kamarátmi. Zároveň pritom počúvajú aj svoj vlastný hlas, pričom sa snažia prísť na to ako najlepšie vyjadriť to čo chcú povedať.  Precvičujú si tým  svoju výslovnosť.  

 

4.  Vychádzať s druhými

Plyšové hračky môžu deťom pomôcť vychádzať lepšie s ostatnými deťmi.  

S plyšovými hračkami ako aj bábikami sa môžu deti hrať na rôzne roly a experimentovať s rôznymi možnosťami. To im umožňuje lepšie zvládať rôzne spoločenské pravidlá  a normy.

 

5. Pocit bezpečia
Plyšové hračky môžu pomôcť deťom získať pocit kontroly nad svojim svetom.

Deťom sa svet môže zdať niekedy dosť veľký a aj strašidelný. Ak však dieťatko zoberie na seba rolu „rodiča“ alebo „ošetrovateľa“ nad svojim plyšovým kamarátom, tak pre nich sa svet zdá iný, viac bezpečnejší a zvládnuteľný.  

 

 

Význam plyšových hračiek pre deti podľa veku:

 

Plyšová lienka - plyšová hračka pre bábätká    1. Bábätká

Malé bábätká sa radi dotýkajú rôznych vecí, aby skúmali rôzny      povrch. Pri plyšových hračiek pocítia jemnú príjemnú srsť, fúziky ako aj očká. Pri malých bábätkách by mala byť srsť pri plyšových hračkách krátka.

 

     2. Batoľaťa

 Pri výbere hračiek pre batoľaťa je dôležité kritérium bezpečnosť a trvácnosť. V tomto období sa detičky učia empatií a jazykovým zručnostiam. Rôzne plyšové hračky im pomáhajú rozpoznávať známe slovíčka ako pes (havko), mačka, medvedík. Popritom sa učia aj zvuky, ktoré vydávajú jednotlivé zvieratká. Plyšové hračky sa stanú hlavne v období 2-3 rokov nerozlučnými spoločníkmi pre vaše deti. Deti sa môžu hrať s plyšovými hračkami na rolu „rodičov“ môžu ich kŕmiť, uložiť spinkať, alebo im dať plienočky a dať ich na nočník.

 

     

3. Predškoláci

V tomto veku deti pri hre s plyšovými hračkami zapájajú viac fantázie. Plyšová hračka pre nich nepredstavuje len to, ako vyzerá,  ale môže naberať na seba aj inú rolu: môže byť princezná, astronaut, učiteľ .... Deti sa už aktívnejšie hrajú s plyšovými hračkami a zdieľajú s nimi aj svoje pocity nadobudnuté počas dňa. Plyšové hračky vedia zároveň pôsobiť upokojujúco na deti.

 

4. Školopovinné deti

V tomto období deti preferujú hranie sa s plyšovými hračkami na rôzne povolania: napr. na triedu žiakov, divadelné predstavenie alebo na bandu pirátov. Dieťa môže stále rado zaspávať v posteli so svojim obľúbenou plyšovou hračkou. Napr. dievčatka si môžu radi vyrábať rôzne oblečenie pre svojich plyšových kamarátov.

 

 

U nás v ponuke nájdete kvalitné plyšové hračky pre deti  aj od narodenia. Krásne plyšové hračky pre dievčatá i chlapcov aj od nemeckých a ďalších výrobcov. Obľúbené: plyšový pes, plyšový medveď, plyšová mačka, plyšová panda i veľké okrúhle plyšové Squishable hračky.

 

Copyright 2015 - 2020 © hrackypreradost.sk - edukatívne a plyšové hračky