Akým chybám sa treba vyhnúť pri hračkách

Úvod ČlánkyAkým chybám sa treba vyhnúť pri hračkách

23.01.2019

 

Akým chybám sa treba vyhnúť pri hračkách a hraní?

 

 

Hranie a hračky nepochybne patria k deťom a sú pre ne aj dôležité. Deti nielenže majú radi hračky, ale ich aj potrebujú.  Čo sa týka množstva, potrebujú ich omnoho menej, ako si myslíme.

 


Čo robí hračku "dobrou"?

 

Podľa emeritného profesora Gerd E. Schäfera, ktorý sa venuje predškolskej pedagogike na Univerzite v Kolíne, je hračka dobrá „keď sa prispôsobí fantázií a vôle dieťaťa a vie si ňou aktívne vytvárať hru.“ Pritom nie je dôležité či máme hračku kúpenú v obchode alebo sme ju vlastnoručne vyrobili.

Vizuálne vnímanie, hmat a jemná motorika  sa rovnako dobre trénujú pri hraní aj s predmetmi, ktoré nájdeme v domácnosti ako korky, veľké drevené lyžice, časť kartóna alebo veľké gombíky. Dôležité je dodržať zásady bezpečnosti.  Ak má hračka všestranné využitie, plusom je, že  podporuje vo veľkej miere detskú kreativitu.

Hračky musia zodpovedať veku dieťaťa

Deti potrebujú hračky, ktoré zodpovedajú ich veku. V opačnom prípade sa môže stať, že dieťa bude hračku odmietať a hračka ho bude demotivovať. Pri kúpe hračky, sa treba riadiť aj vlastným rozumom, nielen  spoliehať sa na označenia výrobcu. Nie všetci výrobcovia sú poctiví a radšej ponúknu označenie od skoršieho veku, aby vytlačili konkurenciu.  Potrebné je aj sledovať svoje dieťa, akú hračku preferuje a čo odmieta. Niekedy postačí aj malá drobnosť, ktorú nájdeme v domácnosti na hranie, a nie je potrebné bežať do obchodu po drahú hračku.

 

Význam hračiek podľa veku:

Počas prvých mesiacov zohráva rodič v živote dieťaťa najdôležitejšiu úlohu.

Od 4. mesiaca sa u malých detí začína rozvíjať jemná motorika. V tomto období sú vhodné hračky alebo predmety,  ktorých sa dieťa môže dotýkať a sú zhotovené z rôznych materiálov ( hladký, drsný, lesklý alebo šušťavý povrch).

Od dovŕšenia 1. roku sú vhodné hračky vo forme „autíčka odrážadla“  alebo stabilného detského kočíka pre malé slečny.

 Od 2. roku  sa deti môžu skvele zabaviť s kockami, pastelkami, „bicyklom odrážadlom“  alebo s hračkami, kde môžu uplatniť hranie rolí.

Od 3. roku sa deti potešia kolobežke alebo hojdačke. Vhodné sú aj puzzle, farby na maľovanie s prstami alebo spoločenské hry pre menšie deti.  Vďaka spoločenským hrám sa deti môžu postupne učiť chápať pravidlám v živote. 

 

Aké farby zvoliť pri hračkách?

Farby sú dôležité, ale ak zvolíme hračky, kde je veľa farieb,  nie je to produktívne pre vývoj dieťaťa.

V prvých rokoch je vhodné sa sústrediť na základné farby. Uľahčuje to lepšie pomenovanie a učenie farieb. Napr. autíčko je žlté.  Pri farbičkách sa odporúča  zvoliť si  6 základných farieb : žltá, červená, modrá, zelená , biela a čierna.

 

Kedy nastáva problém s hračkami

Problém  nastáva, ak deti dostanú príliš skoro a veľa hračiek. V neskoršom veku sú už presýtené všetkými hračkami a jedine čo ich bude zaujímať sú smartphony , internet a televízia, ktoré budú dominovať v ich živote.

Veľa hračiek rozptyľuje aj ich pozornosť.  Podľa expertov ak má dieťa príliš veľa hračiek, stane sa to, že si ich prestane vážiť. Môžeme preto uplatniť pravidlo, že najvhodnejšie je, keď má malé dieťa max. 3-4 hračky k dispozícií. Uľahčuje mu to sústrediť sa na jednu hračku. Ostatné hračky môžeme odložiť, buď na povalu alebo skryť do skriniek. Dôležité je aby neboli vidieť v otvorenom regáli.  Neskôr môžeme hračky obmeniť,  a tie, čo boli odložené môžu poskytnúť novú zábavu a zážitky.

 

Podľa vedcov sa deti vedia naučiť toho veľmi veľa  počas hrania,  za predpokladu, že venujú dostatočný čas hraniu jednej hračke. Len pri intenzívnom hraní sa aktivujú oblasti v mozgu.  Nestačí mať len hračku krátko v ruke a následne ju vymeniť za inú hračku.

 

Najvhodnejšie je, keď rodičia kúpia deťom jednoduchšie alebo základné hračky, kde sa dajú dokupovať rôzne doplnky.  Vhodné sú hračky ako napr. bábiky, u ktorých môžeme dokúpiť rôzne oblečenie alebo stavebnice, ktoré sa dajú rozšíriť o ďalšie kocky alebo tvary.

 

 

Riešenie:

Rotovanie hračiek – ak dieťa prestane mať záujem o hračku alebo hračky, treba ich vymeniť za hračku, čo ho bude zaujímať.

Vytriedenie hračiek – zbytočné hračky,  s ktorými sa nehrá je potrebné odpratať z dohľadu dieťaťa. Buď do skrinky odložiť alebo môžete posunúť niekomu v rodinne alebo kamarátke, ktorá má dieťa v rovnakom veku. Ak máte staršie dieťa zapojte ho do aktivity vytrieďovania hračiek.

Obmedziť kúpu nových hračiek– obmedzte kúpu nových hračiek. Hračky sa hlavne kopia v období sviatkov a Vianoc od starých rodičov a známych. Dohodnite  sa s nimi, že stačí jedná väčšia hračka alebo môžu kúpiť hračky podporujúce kreativitu – farbičky, kreatívnu plastelinu, sady na modelovanie alebo kriedy na kreslenie na ulici.

Vyhnúť sa kúpe drobných hračiek, ktoré sú súčasťou cukríkov alebo iných potravín. (napr. kinder vajíčko). Drobnosti zbytočne budú zaberať miesto, dieťa sa s nimi minimálne pohrá. Pri drobných hračkách, hrozí aj riziko prehltnutia a udusenia. 

 

 

 

Ak sa vám článok páčil, potešíte nás ak ho podporíte  zdieľaním na Facebooku. Ďakujeme. 

 

 

 

Copyright 2015 - 2020 © hrackypreradost.sk - edukatívne a plyšové hračky