Aktivity pre deti, keď sa nedá ísť von

Úvod ČlánkyAktivity pre deti, keď sa nedá ísť von

06.11.2018

10  tipov a nápadov „Aktivity pre deti, keď sa nedá ísť von“

 

 Aktivity pre deti, keď sa nedá ísť von

 

Sú dni, kedy nevládne vždy krásne a ideálne počasie, a my musíme zostať dnu. Ako rodičia si vieme nájsť dáku aktivitu, horšie je to s menšími deťmi. Ak nastane obdobie jesene, kde je viac daždivých dní alebo zima, keď väčšinou napadne poriadna snehová nádielka, môžu sa spoločné dni doma zmeniť  na ponorkovú chorobu.


Nie vždy je však všetko na škodu. Práve počas upršaných a chladných dní môžeme v sebe objaviť kreativitu, ako lepšie a zábavnejšie tráviť čas so svojimi deťmi. Vybrali sme pre Vás pár aktivít a nápadov, pre menšie ako aj väčšie deti, ako ich zmysluplne zamestnať,  aby sa doma nenudili. 

 

 


1.       Urobte si piknik doma

 

Čo tak si nachystať piknik doma buď v obývačke, alebo v detskej izbe.

 

Potrebujeme: 

-          deka, dobroty na jedenie, pár hier (stolné a iné), vankúše alebo podušky na sedenie a hudbu

 


2.       Zrkadlové kreslenie listov stromov

 

Jednou zo skvelou aktivít pre menšie deti, ktoré už vedia kresliť sú zrkadlové kresby opadnutých listov zo stromov. Práve na jeseň nájdeme krásne sfarbené listy stromov do červene, žlta alebo oranžova.

 

Potrebujeme:  rôzne druhy listov

 

Nazbierajte čo najviac rôznych druhov listov, počas prechádzky v parku alebo v záhrade. Najlepšie rôzne farby, druhy a veľkosti. Je lepšie využiť čas na zbieranie vopred, keď sa dá byť vonku.

Výhody: Skvelá didaktická hra pre deti precvičuje pozorovacie vlastnosti a kreslenie. Zároveň sa naučia niečo o prírode, o listoch a ich štruktúre.

 

TIP: Hru môžete vyskúšať aj s kvietkami.

Rôzne obrázkové inšpirácie sú dostupné na stránke PINTERESTU. Do vyhľadávania zadáme názov:mirror leaf drawings .

  

 

3.       Jesenné listy zabalené v priadzi

 

Photo by Victoria Borodinova from Pexels

 

Potrebujeme: tvrdý papier alebo lepenku, farebnú priadzu (podľa ľubovôle čo nájdeme doma), farbičky, lepiacu pásku a nožnice

 

Na tvrdý papier alebo lepenku si nakreslíme rôzne listy stromov (buk, dub, gašťan...). Inšpirácie a rôzne predlohy sa dajú nájsť na internete. Predlohu vystrihneme a vyfarbíme.   Na rad prichádza priadza. Vyberte si farbu priadze aká sa vám páči alebo akú máte doma.  Aby nám neunikala priadza, prilepíme si jej začiatok lepiacou páskou o zadnú stranu listu. Priadzu začneme pevne obmotávať okolo kartónového listu a krížom-krážom cez strany.  

Kreatívna hra, pri ktorej sa  podporuje detskú  jemná motorika.

Rôzne obrázkové inšpirácie sú dostupné na stránke PINTERESTU. Do vyhľadávania zadáme názov:yarn wrap autumn leaves.


 

4.     Domáca výroba vianočných pozdravov

Photo by rawpixel on Unsplash

 

Skvelá kreatívna zábava pre väčšie detičky, do ktorej sa môžu zapojiť aj rodičia, hlavne mamičky.  Deti majú radi kreatívne hry, ako je kreslenie. Najväčším potešením pre ne je, keď môžu spraviť a vyrobiť niečo pre rodičov, starých rodičov alebo kamarátov.

Potrebujeme: biely výkres, farebné papiere, farbičky, vodové farby na maľovanie,  lepidlo, rôzne ozdoby (filtre,...)

 

Postup: Vystrihneme si výkres v tvare pohľadnice. Na pohľadnicu si deti môžu nakresliť rôzne motívy, buď vianočný ako snehuliak, vianočný stromček a podobne. Kresbu si môžu aj vystrihnúť.  Obrázok si deti môžu podľa ľubovôle vymaľovať buď farbičkami alebo vodovými farbami a prilepiť rôzne trblietky alebo iné ozdoby. Na pohľadnicu potom môžu napísať venovanie .5.       Hra pre deti  „Hoď kockou“

Skvelá aktivita pre deti s kockou, ktorú si vieme jednoducho a rýchlo vyrobiť doma.

Potrebujeme: kartón, fixku a lepidlo resp. lepiacu pásku

Z kartónu alebo z tvrdého papiera si vystrihneme štvorce a spolu ich spojíme lepiacou páskou alebo lepidlom. Na každú časť kocky napíšeme rôznu aktivitu. Napríklad : vyskoč dole a hore, skáč na jednej nohe 3 x,plaz sa na zemi, sprav tri otočky. A zábava môže začať.

 

TIP: Na kocku môžeme nakresliť a napísať druhy zvieratiek a deti ich musia napodobňovať pohybom a zvukom.  Na strany môžete nalepiť aj nálepky zvieratiek (nemusíte kresliť). Popritom sa niečo naučia o zvieratkách.

Rôzne obrázkové návody sú dostupné na stránke PINTERESTU. Do vyhľadávania zadáme názov:physical activity cube .

 

 

6.       Domáca autoumyváreň

Aktivita pre chlapcov, ktorej sa zaručene potešia.

V umývadle v kúpeľni si vytvoríme domácu autoumyváreň pre autíčka. Umývadlo naplníme vodou a môžeme pridať aj penu pre viac zábavy. Odporúčame si nachystať 2 uteráky vopred.  Jeden uterák na utieranie hračiek a druhý pod umývadlo v prípade kvapkania vody na podlahu.

Pri tejto detskej aktivite sa odporúča dozor rodiča a stolička, v závislosti od výška dieťaťa.

TIP: Pri hre namiesto autíčok môžu deti umyť svoje obľúbené plastové bábiky alebo iné postavičky.7.       Parkovací dom

Jedna z ďalších aktivít pre chlapcov. Väčší chlapci sa môžu zapojiť do kreatívnej zábavy výroby parkovacieho domu. A tí menší zas môžu sledovať ako rodičia vytvárajú jeho osobné miesto na parkovanie jeho autíčiek.

 

Čo potrebujeme: zvyšky kartónu, lepidlo, farbičky

Pomocou zvyškou kartónu, čo nájdeme doma  a lepidla postupne vytvoríme podľa svojej ľubovôle poschodový parkovací dom pre autíčka. Deti si môžu vopred jednotlivé časti kartóna pokresliť rôznymi motívmi.

Rôzne obrázkové návody a inšpirácie sú dostupné na stránke PINTERESTU. Do vyhľadávania zadáme názov:diy kids car garage cardboard boxes.
8.       Domáca guličková dráha

Potrebujeme: 11 roliek toaletného papiera,  zvyšok kartónu na spodnú časť, lepidlo, lepiacu pásku, vodové farbičky a sklené guličky.

 

Na guličkovú dráhu sa odporúča vytvoriť si tri veže môže byť aj viac. Dve veže zostavíme pomocou 3 roliek toaletného papiera a zvyšnú poslednú pomocou 2 roliek toaletného papiera.  Rolky medzi sebou spojíme lepiacou páskou.

Zvyšné tri rolky si prerežeme pozdĺž na polku a spojíme lepiacou páskou. Do postavených veží vyrežeme diery, aby sme mohli nasunúť dráhu. Treba mať nepamäti aby bol sklon smerom dole dostatočný. Cieľom je, aby sa nám sklené guličky kotúľali smerom nadol. Aby nám to celé pevné držalo, zhotovenú konštrukciu prilepíme zo spodnej strany  o kartónu.

Rôzne obrázkové návody sú dostupné na stránke PINTERESTU. Stačí zadať DIY marble run from toilet rolls a môžete si vyrobiť ten čo sa Vám páči :-)9.       Hra „pridajte kopčeky na zmrzlinu“

Potrebujeme:papier, pom pom guličky

Na papier si nakreslíme zmrzlinové kornútky. Predlohu si môžeme vygoogliť aj na internete J (stačí zadať do google do sekcie obrázky free printable ice cream template). Na kornútky napíšeme čísla. A podľa čísla naukladáme zodpovedajúci počet farebných pom pom plyšových guličiek. Hra, pri ktorej sa deti učia počítať a rozlišovať farby.

 

Pompom guličky môžete kúpiť cez internet. Sú dostupné aj v internetovom obchode http://www.naseskolky.sk/Plysove-gulicky-pom-pom-100ks-zakladne-farby-25mm-d5508.htm10.   Kreatívne maľovanie bez zafarbených rúk a neporiadku

 

Photo by Sharon McCutcheon from Pexels

 

Veľkým plusom tejto aktivity je, že je bez zbytočných špinavých rúk a nenájdete žiadne detské otlačky na stene alebo stole. Preto je ideálna aj pre menšie detičky

Potrebujeme:  umývateľné detské temperové farby (dajú sa zohnať aj cez mall link viď nižšie), izolepka alebo iná lepiaca páska, tvrdší papier, uzatvárateľný veľký zip sáčok zodpovedajúci veľkosti papiera.

 

Na papier na rôzne miesta nanesieme temperové farby. Množstvo závisí na vás. Čím viac tým väčší efekt. Papier opatrne vložíme do zip vrecka. Následne uzavrieme vrecko a prelepíme páskou, aby ho dieťa neotvorilo. Zip sáčok môžeme prilepiť  o stôl alebo podlahu, aby držal na jednom mieste.  A dieťatko sa môže hrať s rúčkami aj s nôžkami a vytvárať rôzne farebné koláže.

 

Video návod nájdete na internete alebo jeden tip TU

Video návod začína až od 1 minúty

 

 

 

 

 

Copyright 2015 - 2020 © hrackypreradost.sk - edukatívne a plyšové hračky